“Tūkstančio mylių kelionė prasideda nuo vieno rusiško keiksmažodžio, prasidedančio “eikite, vai, eikite“.

– iš CŽV vadovėlio Rusijos regiono darbuotojams, III dalis, 5-tas skyrius, 146psl.

* * *

2010-06-19, šeštadienis: Vilnius-Marijampolė-Kalvarija

Orų prognozėmis derėtų pasirūpinti iš anksto, o va išvakarėse jos optimistiškai manęs nenuteikė: ir bus lietaus, ir šiaip lietaus, ir dar stipraus lietaus, ir dar nelabai kokio mums gero vėjelio (reiškia, arba pūs į nosį, arba nepūs visai). Bet bus kažkiek ir saulutės – taip į galą kelionės nuo trečiadienio. Gal.

Ryte pusryčiaudamas persirašau prognozę – ji pasikeitusi. Sumoje – tas pats, tik dienos, lietingos ir nelabai, pasikaitaliojo vietomis. Matyt, ciklono greitis patikslintas.

Pavalgius ir kraunantis paskutinius daiktus, renkasi atvykusi įgula. Nenorėdamas labai nugasdinti perspėju, kad va su oru bus “visaip“… Tie pažiūri į savas prognozes internete, kurios ir vėl (!) pakeistos. Į gerą, sako.

Klausiu, kur tikslinotės?

Atsako, kad “geros orų naujienos taškas lt“.

“Kad taip dievui į ausį!“ – galvoju.

Merginos gi galvoja, kad maudymukai ir kremas nuo saulės užima vis tiek nedaug vietos bagaže, ir velniažin dar kaip ten bus…

* * *

Mes apsipirkom išvakarės “Maxima“ parduotuvėje – krepšiais su maistu užkrauta nemaža dalis bagažui skirto tūrio Mazda 5 septynviečiame minivene.

Pamirškite tą mitą “o Lenkijoje pigiau, nes jie neturi Kubiliaus“!

Buvo taip prieš dvejus metus (tiesa, Kubilius į ten irgi ne emigravo), kuomet jie zlotą iškart ir drastiškai devalvavo 30 proc. (palyginimui, prieš dvejus metus įvykusiai kelionei zlotas tuomet kainavo 1.07 Lt, o dabar apie 87 ct). Mums, kad įgyti pranašumą prieš lenkus, derėjo litą devalvuoti arba pirmiau, arba bent perpus, o ne trečdaliu, kad išlyginti, o tai, žinia, net šitokio krizės sprendimo varianto entuziastams jau buvo “za dūžo“.

Su nuolaidų ar pastovaus pirkėjo kortele apsipirkti nepermokant galima ir Lietuvoje, o pigiau Lenkijoje tik produktai, kuriuos dera vežti urmu ir kaip žaliavą, o ne pusfabrikačius: bet koks geriamas vanduo no name, miltai no name, bulvės no name ir pan. Tai, ko reikia kasdien ir jau paruoštame būvyje (duona, sviestas, ar netgi pienas) arba kaip pusfabrikačio (o to reikia jachtoje savaitę turistaujant), nebūtinai jau taip ir pigiau būtų – vėliau pasitikrinom spėjimą, ir jis pasitvirtino.

Be to, kai “savoje“ parduotuvėje žinai, kokie produktai ir kur padėti, apsiperki greičiau, o laikas – irgi pinigai. Įskaitant ir tą laiką, kurį tektų gaišti nuvažiavus, o tai reikštų, kad pirmądien paburiuoti net simboliškai vargiai ar bepavyktų. Arba turėkite įguloje apsipirkinėjimo specialistą (“šoping meistrą“), tuomet gal kažkiek centų, kurie per didelį valgytojų skaičių sudarytų litukus, sutaupysite.

Vėlgi, kas buvo tiesa tuomet, kai mes važiavom, nebūtinai yra tiesa dabar, kai skaitot – nesiginčysiu. Netgi dėl to, kad “blogas Kubilius, blogas…“

Todėl atidarius bagažinės dangtį ir pradėjus žiūrėti, kur čia ką dabar iš daiktų sugrūsti, kad dar ir visi tilptų susėsti, iškilo poreikis prisiminti žaidimo “Tetris“ įgūdžius…

Keliskart perdėlioję ir vėl išėmę daiktus, pajudėjom iš Vilniaus po šio galvosūkio išsprendimo 10:08 vietos laiku. Svarbu, dabar neatidarinėti bagažinės, kad viskas nepabirtų. Dalis bagažo jaukiai įsitaisė ant grindų tarp kojų. Bagažinė ant stogo kitąkart – yra geras daiktas. Kai ji yra.

Lyja.

* * *

12:00 pasiekėme Marijampolę ir užsukome į Statoil miesto centre “po stogu prie sankryžos“. Įsigyjam Lenkijos kelių žemėlapį (nors ir taip aišku, kur važiuoti) bei kavos ir pyragėlių. Dabar tie, kas nesutinka, kad šiuo metu mocca kava yra skaniausia Statoil degalinėse, nuleidžiat pakeltas rankas ir mikliai pasakot, kur pakeliui rasti skanesnės!

Nėra? Na va, o jūs sakote, ir ko ten pas tuos suvalkiečius, pakeliui į Suvalkus, užsukinėti reikėjo?…

12:30 Lukoil už Kalvarijos link sienos pilam benziną. Su nuolaida. Pilam ne todėl čia, kad netikim, jog “Lenkijoje viskas pigiau, nes jie neturi Kubiliaus ir oligarchų“, bet kad su nuolaida. Šalia moteriškė pila dyzeliną į plastmasinius kanistrus ir šypsosi.

“Atskies žibalu ir parduos kaip kontrabandinį pigiau“ – mąstau apie jos verslo planą ir šio jos elgesio motyvus.

“Pats tu kontrabandininkas“ – atsako ji mintyse, žiūrėdama į mūsų perkrautą krepšiais mazdulę.

* * *

Pradžia: “Ieškoti, ko nepametus“

Ankstesnis: “Geras planas – pusė kelionės!“

Tęsinys: “Mazgai kelyje“

Reklama